השימוש החיובי בחרדה כעוגן הצלה לחולה לב

רבים חושבים כי להיות חרד זה מצב שאינו בריא לאדם. באופן כללי זה נכון אבל עבורנו, חולי הלב החרדה עשויה להיות עוגן הצלה זמני, עד שנחזור חזרה לאיזון.

חרדה רגילה, כזו שמכנים לפעמים "נוירוזה" מתבססת על זיכרון  טראומה רחוקה שאולי זוכרים ומכירים אותה ואולי טמונה עמוק בתת המודע. אותו זיכרון טראומתי משפיע על התנהגותנו וגורם לחוסר איזון נפשי שבא לידי ביטוי בדיכאון, התנהגות כפייתית וקושי לתפקד בחברה.

אדם חרדתי מכיר ומודע בדרך כלל לסימפטומים נפשיים/התנהגותיים הבאים עם התקף החרדה. הוא אינו שמח להם מכיוון שהם מונעים ממנו להתנהג כפי שהיה רוצה. מבחינתו החרדה היא גורם שלילי, מפריע ומעכב שיש להיפתר ממנה.

אצל חולי לב הסיפור שונה.

עבור חולה לב, במיוחד בתקופה לאחר האירוע (תקופה זו יכולה להמשך גם שלוש שנים) החרדה היא עוגן להבדיל מטראומה רגילה (למשל: נידוי בתקופת בית הספר, או חווית כשלון חוזרת ונשנית) שהתקבעה במוחנו ומשפיעה על נפשנו. אירוע לב מתרחש באופן פתאומי ואין שום יכולת להתכונן אליו. הוא קורה לצעירים ולמבוגרים, לספורטאים ולעובדי משרד, לחיילים ולקשישים. מסיבה זו גם לא ניתן להשקיט את הפחד מאירוע נוסף שאולי יגיע גם הוא במפתיע.

חולה לב מבועת מהמחשבה שכפי שלא זיהה ולא הכין את עצמו לקראת התקף הלב כך גם לא יזהה ולא יידע להתכונן להתקף הבא שאולי יגיע. עם זאת, ברור לו כי הוא ברמת סיכון גבוהה יותר מקודם ולכן הוא מחפש כל הזמן סימנים להתחלת ההתקף המתקרב על מנת שיוכל להתכונן לקראתו.

המקום הבטוח ביותר עבור חולה לב הוא בית החולים, אם היה יכול היה מתגורר קבוע בבית החולים. החרדה המגיעה לאחר אירוע לב הגיונית עבורו ונותנת לגיטימציה להגיע למקום הבטוח ביותר עבורו – בית החולים.  אני כדוגמא, הובלתי חמש פעמים לבית החולים בתקופה שאחרי האירוע הראשון בגלל חרדות שהעלו את לחץ הדם והדופק והסימפטומים הגופניים לרמות של טרום האירוע. נרגעתי והמדדים התייצבו רק כאשר ראיתי את האמבולנס מגיע.

פעם אחת נתקפתי בחרדה שהתבטאה בהזעה ודופק מהיר באמצע קניות בסופר מרקט, עזבתי הכל נכנסתי לרכב ונסעתי לחניון בית החולים, שהיתי שם עד שנרגעתי ואז המשכתי הביתה.

לכן, שמתחילים עבודה רגשית עם חולה לב צריך לזכור כי החרדה בתחילת הטיפול היא המקום הבטוח עבורו ויש לכבד אותה ולהעריך את עזרתה בשמירת הבריאות של המטופל.

    ©  בלב הדאגה - כל הזכויות שמורות  |  2020        

my.narrative.il@gmail.com
052-2203250
my.narrative.il@gmail.com
052-2203250

    ©  בלב הדאגה - כל הזכויות שמורות  |  2020