דאגה מהלב

דאגה מאירוע לב

כיצד מתבטאת דאגה מאירוע לב?

כאשר הלב נעצר החיים מפסיקים, כל פגיעה פיזית בלב היא טראומתית. אירוע לב מטלטל את סביבתו הקרובה של האדם בעוצמה רבה. המהירות שמאפיינת אותו אינה מאפשרת הכנה כמו במחלות אחרות.

רגע אחד אנחנו בריאים ומלאי תכניות עתידיות וברגע שני אנו יוצאים מבית החולים עם הכותרת המתנוססת מעל ראשנו "חולה לב".

ניתן לחלק את האנשים הזקוקים לריפוי רגשי בעקבות בעיות בלב לשתי קבוצות. הראשונה כוללת את אלה שעברו צנתור וליבם לא נפגע. בשנייה נמצא את אלה שעברו התקף לב או ניתוח מעקפים וקיימת אצלם פגיעה פיזית. החרדות קיימות אצל חברי שתי הקבוצות.

דאגות וחרדות

כיצד נתמודד עם הרגשת חוסר האונים מול הגוף שבגד בנו? עם התרסקות הדימוי האישי? בתוך כמה ימים הפכנו מאנשים עצמאים, חיוניים ובריאים ל'חולי לב' שמתקשים להירדם בלילה ונזקקים לעזרה בביצוע פעולות פיזיות פשוטות. הביטחון שנקום בבוקר מהשינה נעלם ואת מקומו תפס פחד. הפחד שהאירוע יקרה שוב. כל כאב קטן, סחרחורת, דפיקות לב, חולשה מעלים דאגות וחרדות שלא הכרנו בעבר. אנו מוצאים עצמנו מתכננים את מסלולי הנסיעה וההליכה בקרבת בתי חולים או הולכי רגל אחרים כך שבמקרה הצורך נוכל לקבל עזרה רפואית באופן מידי.

נכנסנו לאזור לא מוכר ואין לנו מושג כיצד לנוע בתוכו. גרוע מכך הוא חוסר היכולת לחלוק את מה שעובר עלינו עם הקרובים לנו. לבני משפחתנו קשה לקבל את היותנו "חולי לב". באופן טבעי ירצו כולם שהמצב יחזור לקדמותו. מה עושים? ברוב המשפחות שותקים, לא מדברים על מה שבאמת קורה, שותקים כי איננו רוצים להדאיג אותם, בני המשפחה שותקים ומתעלמים בגלל שאין להם את הכלים להתמודד עם המצב החדש. ביחסי משפחה לכל אחד יש את התפקיד שלו, כאשר דמות מרכזית משנה את כללי המשחק זה מחייב גם את האחרים להשתנות ובמקרים רבים הם אינם מסוגלים לכך.

לאחר אירוע לב אנו שרויים במצב רגשי עדין ושברירי. רגשות שלא ידענו על קיומם כמו עצב, כעס, תחושת חוסר אונים, דיכאון, פחד מהעתיד מציפים אותנו ואיתם עולות שאלות על משמעות החיים ונוכחותו הקרובה של המוות.

הטראומה הנפשית כתוצאה מאירוע לב היא עוצמתית ולא ניתן לרפאה ללא הכרה ברגשות המציפים אותנו. במצב רגיל אין בעיה להמשיך ולהסתיר את רגשותינו, אבל במצבנו הרגיש והשברירי המשך ההדחקה וההכחשה מסוכן ועלול להביא לחולי ודכאון מתמשך ואולי אף לאירוע לב נוסף.

 

השיקום הרגשי

מטרת השיקום הרגשי היא להפחית את רמת החרדה והדאגה מתוך הבנה כי ללא ריפוי הנפש קשה יותר לרפא את הגוף.

בסדרת מפגשים בני שעה וחצי נלמד ונפתח כלים מעשיים שיעזרו לנו לשלוט בדאגות ובפחדים במקום שאלה ישלטו בנו. באמצעות "מד דאגה" נבחין בין סוגי הדאגה, שיעזור לנו למקם את הדאגה במקומה הטבעי מבלי שתהפוך לחרדה שאינה ניתנת לשליטה.

נעקוב אחרי מצבי הרוח שלנו ונלמד להתמודד עם הרגשות המציפים אותנו ברגעים לא נוחים ונבחן דרכים מועילות להתמודד עם תגובות בני משפחה וחברים למצבנו החדש.

תכנית המפגשים

פגישה ראשונה | היכרות אתך ועם האירוע
פגישה שניה | מפגש עם החרדות והדאגות
פגישה שלישית | התאמת דרך אישית הפחתת החרדות
פגישה רביעית | בקרה ושיפור הדרכים להתמודדות עם החרדות
פגישה חמישית | בהתאם לצורך
פגישה שישית | בהתאם לצורך

ארנון קנדל בהרצאה

ארנון קנדל בהרצאה

ארנון קנדל

קצת עלי,
בן 70, מתגורר בקיבוץ יחיעם שבגליל המערבי, הקשרים בין הגוף לנפש סקרנו אותי מאז נעוריי. התנסיתי ולמדתי בארץ ובחו"ל שיטות שונות להבנת הפסיכולוגיה האנושית והשפעתה על האדם. בעיקר עניין אותי נושא המוות והאבל ולכן אין זה פלא כי לאחרונה התנסיתי פעמיים בדום לב, בשני האירועים חוויתי מוות קליני. למזלי זכיתי לקבל עזרה מידית שכללה החייאה ופינוי מהיר לבית החולים.  

השיקום הפיזי היה מהיר, קבלתי תמיכה מצוינת משרותי הבריאות ומצאתי אינפורמציה רבה ברשת. הקושי בשיקום הנפשי הפתיע אותי, כל המדיטציות, המיינדפולנס ההבנה העמוקה בנפש האדם וההתנסויות הפסיכולוגיות שעברתי לא עזרו מול עוצמת החרדות והפחדים שעלו אצלי.

היו מקרים בה השפיעה החרדה בעוצמה ישירה על הגוף, לחץ הדם ומהירות הדופק עלו וההרגשה הייתה כמו לפני התקף לב, המדדים התאזנו רק כאשר הגעתי לבית החולים. שם נרגעתי. הבנתי כי אני זקוק למנגנון שירגיע את הפחדים והדאגות ויבחין בין חרדה נפשית למצב קליני מסוכן. כשלא מצאתי עזרה מקצועית יעילה ניצלתי את ידיעותיי בפסיכולוגיה של הנפש בתוספת ההתנסויות האישיות שעברתי על בשרי ופיתחתי דרכים פשוטות שעזרו לי לשלוט ולהרגיע את החרדות. איך אני יודע שהשיטה עובדת? השיקום הנפשי שבא בעקבות האירוע השני היה קל בהרבה מהפעם הראשונה. פחות חרדות ופחדים ומדד קריאות המצוקה למד"א עמד על אפס. 

איפה נפגשים?

נפגש בקיבוץ יחיעם או בזום

כמה זה עולה?

מפגש יחיד | 200 ₪

איפה נפגשים?

נפגש בקיבוץ יחיעם או בזום

כמה זה עולה?

מפגש יחיד | 150 ₪

    ©  בלב הדאגה - כל הזכויות שמורות  |  2020        

my.narrative.il@gmail.com
052-2203250
my.narrative.il@gmail.com
052-2203250

    ©  בלב הדאגה - כל הזכויות שמורות  |  2020